40 yasin üzerinde, yasa bagli yakini görememe sorunudur. Gözlerimizin içindeki mercek sekil degistirebilen bir yapiya sahiptir. Gözlerimiz içindeki mercek bu özel yetenek sayesinde cisimler yakina geldiginde, siserek seklini degistirebilir ve görme kalitesini arttirir. Yakin görme bu sekilde gerçeklesmektedir. 40 yasindan sonra göz bu yetenegini yavas yavas kaybetmeye baslamaktadir.

Presbiyopinin Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopi hastalari cisimleri 50 cm. den daha yakina getirdiklerinde görmekte zorlanmaktadir. Bu nedenle cisimleri uzaklastirarak görebilirler.

Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Dünyada bu konuyla ilgili uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin kendisine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Şu an presbiyopi tedavisi için tüm dünyada en güvenilir yöntem olarak kabul edilen göz içi multifokal mercek operasyonları ve presbylasik lazer tedavileri hastanemizde başarı ile uygulanmaktadır. 

Presbiyopi için tedavi seçenekleri sklerayı genişleten bantların kullanımı, sklerotomi, multifokal göz içi lensleri ve lazerdir.
Sklerayı genişleten bantların uygulanmasında dört adet kısmi kalınlıkta sklera tüneli hazırlanır ve bantlar geçirilir. Bir uçları dışarıda kalan bantlar sklerayı gererek lense uyum yaptıran kas için bir mesafe oluşturmaktadırlar.