Yaşlanma ile birlikte göz kapaklarında bir takım değişiklikler görülür. Bunlar göz altlarında torbalanma, üst kapaklarda cilt fazlalıkları ve sarkma, göz dış kenarında “kaz ayağı” denen kırışıklıklardır.

Göz çevresindeki bu değişiklikler için “blefaroplasti” denen göz kapağı estetik operasyonu uygulanır.

Ameliyat ve sonrası:

·         Anestezi: Genellikle lokal anestezi,

·         Süresi: İki kapak toplam 45 dakika

·         Gözler bandajlanmaz. Sadece göz kapaklarına ince bir bant yapıştırılır.

·         Ameliyat sonrası: İlk 24 saat soğuk kompres (buz torbası ile) yapılır. İlk 5 gün kapaklar şiş ve mor olur. Ertesi gün bant açılır. 1 hafta göz kapaklarına su değdirilmez.

Dikişler: 7 gün sonra alınır.

Kontroller: Ameliyatın ertesi günü, 7 gün sonra, 1 ay sonra

Göz damlaları ve pomad: Göz kapaklarına antibiyotikli ve kortizonlu pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla 1 hafta

Göz Kapağı düşüklüğü (pitozis) Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü tıbben pitozis olarak adlandırılır.  Göz kapağı düşüklüğü doğumsal veya sonradan olabilir. Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik bir sorun değildir. Bu durum çocuklarda ve erişkinlerde farklı rahatsızlıklara neden olur. Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü estetik ve psikolojik sorunların ötesinde kalıcı göz tembelliğine neden olduğundan özellikle göz bebeğini örtüyorsa mümkün olduğu kadar erken ameliyat edilmelidir.  Erişkinlerde ise göz tembelliği yapmaz ancak göz bebeğini örterse görmeyi bozar, yorgunluk ve sosyal problemlere neden olur. Uzman göz doktoru kadromuzla Göz Kapağı düşüklüğü (pitozis) teşhis ve tedavisi için size yardımcı olacaklardır.

Kozmetik Kapak Cerrahisi (Göz Kapağı Düşüklüğü)

Alt ve üst gözkapaklarında zaman içinde istenmeyen değişiklikler oluşur. Bu değişimde genetiğin yani kalıtımında rolü büyüktür. Çok ince olan üst gözkapağı derisi devamlı hareketin sonucunda sarkar, yerçekimin etkisiyle gözün etrafını saran yağ dokuları özellikle alt gözkapağında öne doğru torbalanırlar. Tedavi cerrahidir. Fazlalık olan cilt ve yağ dokuları alınır.